Dlaczego WordPress?
WordPress, czyli co?
Zanim dlaczego WordPress, odpowiem na pytanie czym jest owo oprogramowanie 🙂 WordPress – w moim ulubionym skrócie WP – to najbardziej popularny system CMS (system zarządzania treści/stroną), który zdobywa coraz szersze grono wielbicieli na całym świecie. Zadebiutował w 2003 roku i bardzo szybko stał się ulubieńcem blogerów. Obecnie nadal sporo twórców blogów korzysta przede wszystkim z WP, ale ten system CMS jest równie często pierwszym wyborem w przypadku zakładania strony internetowej dla firmy, tworzenia sprzedaży w Internecie czy platformy służącej do przeprowadzenia szkoleń online.
Dlaczego WordPress? Z nim zajedziesz daleko 🙂
Za Krzysztofem Wojteczko z Jak Zrobić Stronę powtórzę oszałamiające dane o tym, że WP to system, na którym zbudowanych jest ponad 40 % wszystkich stron www, a w grupie wszystkich systemów CMS jego udział to aż 65 %! Dlaczego WordPress wygrywa te zawody? Poniżej prezentuję jego liczne zalety.
W jednym zdaniu – WordPress to piękne projekty, zaawansowane funkcje i wolność w tworzeniu czego dusza zapragnie!
Poznaj 7 powodów dlaczego WordPress:
- Cena, a w zasadzie jej brak 🙂
WP jest oprogramowaniem dostępnym na publicznej licencji GPL (General Public License; licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative). Aby pobrać i skorzystać z oprogramowania nie ponosisz żadnych kosztów. Oczywiście mam tu na myśli wersję bezpłatną dostępną w witrynie wordpress.org. Nie poruszam tu tematu działalności komercyjnej (wordpress.com), gdzie wybierasz płatny abonament, ale możliwości masz znacznie mniejsze.
Jeśli temat strony internetowej nie jest dla Ciebie kosmosem, to zapewne wiesz, że aby wrzucić swoje miejsce do publicznej sieci, musisz posiadać hosting i domenę. Hosting wybierasz pomiędzy klasycznym (współdzielonym) lub dedykowanym WP. Z autopsji wiem, że warto zainwestować więcej złotówek i kupić ten dedykowany. Jest dużo lepiej – w dwóch słowach 😉
- Moc motywów i wtyczek do wyboru, czyli nieograniczone możliwości
Dzięki temu, że twórcy motywów i wtyczek pracują w pocie czoła nad tworzeniem niezliczonej ilości wtyczek i motywów (oraz ulepszaniem obecnych), to użytkownicy WordPressa mają ogrom produktów do wyboru – zarówno bezpłatnych, jak i w wersji premium, ze które trzeba zapłacić. Te ostatnie z kolei przyczyniają się do wzrostu dochodów twórców wtyczek i motywów, co napędza z kolei popularność samego WordPressa i zwiększa jego bezpieczeństwo, funkcjonalność i atrakcyjność.
Wtyczki i motywy występują w wersji bezpłatnej, jak i premium. Ale spokojnie – można mieć stronę internetową zbudowaną w całości na bezpłatnych narzędziach i – gwarantuję Ci – będzie elegancka, bezpieczna i funkcjonalna. Dzięki temu, że masz ogromny wybór motywów i wtyczek, możesz dostosować projekt strony czy bloga do swoich pragnień. Modyfikować elementy strony na wiele sposobów. Rozwijać bloga czy sklep w wielu kierunkach. Bawić się widżetami jak artysta i stworzyć taki wygląd i funkcjonalności, jakich nie ma nikt 🙂
Jednego motywu może użyć wiele osób, ale to od Twoich ustawień, wyboru wtyczek, personalizacji zależy efekt końcowy. Możesz również posłużyć się wspaniałą biblioteką Envato Elements (to również wtyczka), zawierającą przepiękne gotowe projekty (bezpłatne), które możesz z powodzeniem używać na swojej stronie. Każdą taką templatkę (layout) możesz modyfikować we własny, zindywidualizowany sposób i na bank będziesz zachwycony efektem końcowym!
Moc motywów i wtyczek = elastyczność i możliwości.
- Czas to pieniądz, a Ty go oszczędzasz
Aby postawić stronę na WordPressie nie musisz kończyć studiów informatycznych, które kilka lat trwają ani nawet kupować kursów czy szkoleń internetowych. Możesz nauczyć się sama/sam tego systemu, choć ja polecam Wam znaleźć dla siebie dobrego nauczyciela w temacie WP. Szukając wiedzy nt. WordPressa w Internecie na pewno spotkasz wiele kanałów i stron www, które wyjaśniają krok po kroku, jak działać w tym systemie. Informacje te mogą być jednak niepełne, czasami nawet błędne, jeśli osoba, która wrzucała wiadomości nie zajmuje się tym od wielu lat i nie zna w pełni WP albo zwyczajnie straciła chęci do nauki (bo WP rozwija się cały czas!)
Mówi się, że papier przyjmie wszystko. Na te czasy wymyśliłam sobie hasło: “Internet przyjmie wszystko”. I to jest prawda, z którą nie można dyskutować. Może się zdarzyć tak, że taki samouk trafi na stronę internetową bądź kanał YouTube, z którego nauczy się podstaw, ale po czasie się okaże, że to jednak za mało. Bo coś nie gra, bo strona się “wysypuje”, przestaje działać lub co gorsza znika z jakichś przyczyn z serwera, a my nie mamy żadnych zapasowych kopii, bo… zwyczajnie o nich nie pomyśleliśmy i sto wpisów na naszym blogu znika bezpowrotnie.
Dlatego warto znaleźć dobrego nauczyciela, dzięki któremu zaoszczędzimy mnóstwo czasu i stresu. Jaki jest dobry nauczyciel? Kocha WordPressa – to po pierwsze. To jego pasja, zatem ma ogromną wiedzę i spore doświadczenie. Lubi też przekazywać tę wiedzę, ma w tym łatwość. Jest życzliwy, serdeczny i z uśmiechem pomaga w problemach przy stawianiu pierwszych kroków w WP. Ponadto jego akademia to moc kursów do wyboru, atrakcyjne ceny, wsparcie – kiedy tylko potrzebujesz i serdeczne traktowanie. To ostatnie jest moim zdaniem kluczowe – dobrze jest się czuć równym ze wszystkimi i w przyjaznej atmosferze zdobywać wiedzę. Dlatego z całego serca polecam PoznajWP i Krzysztofa Wojteczko 🙂
- Przyjazny dla SEO
System zarządzania treścią, jakim jest WordPress wyróżnia się spośród innych oprogramowań służących postawieniu strony www tym, że jest lubiany przez wyszukiwarki internetowe, w tym Google. Mówiąc w skrócie, WP jest przyjazny dla SEO. A co to takiego SEO? Już wyjaśniam, bo nie każdy użytkownik Internetu ten skrót kojarzy. Zresztą ja sama, dopóki nie poznałam WP, nie zgłębiałam znaczenia tego skrótu 😉
SEO (Search Engine Optimization) jest procesem optymalizacji strony www, mającym na celu zwiększenie widoczności i ruchu z wyników wyszukiwania. Programiści napisali WP w taki sposób, aby uczynić go przyjaznym dla robotów wyszukiwarek, więc z natury czysty WordPress jest już ulubieńcem wyszukiwarek. Można jednak ten proces usprawnić i zaleca się – a jakże – skorzystania z dedykowanych wtyczek! Rank Math SEO i Yoast SEO wiodą prym wśród ulepszaczy pozycjonowania.
- Bezpieczeństwo
Ze względu na to, że WordPress jest nieustannie i dynamicznie rozwijany, to wszelkie luki w bezpieczeństwie oprogramowania są szybko wychwytywane i poprawiane w kolejnych aktualizacjach. Warto natomiast sięgać do najprostszej metody zabezpieczenia swojej strony, jakim są wtyczki zwiększające poziom ochrony Twojego WordPressa. Warto też dbać o regularne aktualizacje oprogramowania, wtyczek oraz motywów. I w końcu – warto stosować silne hasło logowania do panelu WP. O czym jeszcze warto pamiętać przy użytkowaniu WordPressa poczytacie u mego nauczyciela 🙂 Gorąco zachęcam do zgłębienia tego ważnego tematu!
- Responsywność
WordPress, a w zasadzie jego motywy są tworzone tak, aby gotowa strona internetowa była dostosowana do wielkości ekranu, na jakim jest wyświetlana. Czyli będzie się ładnie wyświetlać na smartfonie, tablecie czy desktopie. Warto sprawdzić tutaj czy strona stworzona na wybranym motywie prezentuje się odpowiednio na każdym z ekranów.
- Prostota i dostępność
Kiedy poznasz już WordPressa – samodzielnie lub dzięki kursom, przekonasz się, że jedną z wielkich zalet tego sytemu jest jego prostota i dostępność mocy możliwości. Za pomocą WP stworzysz przepiękny blog, wygodny dla użytkowników sklep internetowy, a nawet platformę ze szkoleniami i kursami dla swoich studentów.
Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i masz zacięcie samouka lub po prostu informatyczny/techniczny talent, z pewnością zrobisz dużo więcej niż większość użytkowników WP. Tu z pomocą przychodzą motywy zawierające opcję wstawienia dodatkowego kodu w tzw. Dodatkowym CSS-ie. Możesz też stworzyć motyw potomny motywu, którego używasz i w nim modyfikować plik style.css zgodnie ze swoimi pragnieniami. Te dwa sposoby czynią z WordPressa jeszcze bardziej elastyczne narzędzie do stworzenia oryginalnego i pięknego miejsca w sieci.
Oczywiście można też stworzyć swój motyw od zera, ale takich twórców jest zdecydowanie mniej, tak przypuszczam 😉
Kiedy sama/sam nie czujesz się na siłach tworzyć w WP lub nie masz na to czasu, nie musisz obawiać się tego, że nie będziesz umiała/umiał dodać wpisu na blogu stworzonym dla Ciebie. Obsługa WordPressa jest lekka, przyjemna i intuicyjna. A jeśli to zupełnie nie Twoja bajka, możesz skorzystać z usługi opieki nad Twoją stroną. Dla mnie to przyjemność i oznaka zaufania, i chętnie biorę pod swoje skrzydła stworzone przeze mnie dzieła.
I na koniec – Elementor! Co prawda to nie jedyny kreator stron, którego możesz używać w WP, ale na pewno fantastycznie ułatwia pracę nad stroną. W Elementorze intuicyjnie składasz razem puzzle (tzw. widżety) w spójną kompozycję, by w efekcie otrzymać piękne miejsce w sieci, które działa, wygląda i spełnia Twoje oczekiwania.
Dlaczego WordPress?
Bo czy może być coś prostszego i zaawansowanego zarazem?
I w dodatku dostępne dla wszystkich 🙂
Ponad 60 milionów ludzi na świecie wybrało WordPress, by za jego pomocą stworzyć swoje miejsce w sieci.
Dołącz do nich!
A najlepiej zatrudnij mnie!
Spotkajmy się w przestrzeni serca i stwórzmy razem coś pięknego!
PS Informacje zawarte we wpisie to wiedza uzyskana podczas edukacji u mego WordPressowego Mistrza – Krzysztofa Wojteczko z PoznajWP oraz owoce pracy z WordPressem na ścieżce Kreatorki Stron.
Ciekawy artykuł! Podoba mi się, że autor porusza różne aspekty korzystania z systemu WordPress. Dobre argumenty na rzecz tego narzędzia, szczególnie w kontekście elastyczności i łatwości w tworzeniu i zarządzaniu stronami internetowymi. Naprawdę warto przeczytać ten tekst, jeśli ktoś się zastanawia nad wyborem CMS-a.
Dziękuję za dobre słowo, kimkolwiek jesteś 🙂